Historia Parafii

Kaplica:

Kaplica w Spale została wzniesiona na polecenie Prezydenta Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego, zaprojektował ją w stylu polskim architekt Kazimierz Skórewicz - konserwator budowli zabytkowych.

Została poświęcona przez Prymasa Polski kardynała Edmunda Dalbora w sierpniu 1923 roku.

W ołtarzu głównym ustawiona była figura Matki Bożej wykonana z brązu, którą Niemcy wywieźli w latach okupacji. Ołtarz istniejący ufundowali w 1933 roku Leśnicy Polscy.

Płaskorzeźba dłuta rzeźbiarza z Istebnej (pow. cieszyński) Ludwika Konarzewskiego wykonana z drzewa dębowego, przedstawia scenę nawrócenia św. Huberta, biskupa z VII/VIII w. patrona myśliwych, którego wspomnienie jest obchodzone 3 listopada.

Dziełem rzeźbiarza Konarzewskiego są również : żyrandol i lichtarze.

Dużą ozdobę kaplicy stanowią witraże zaprojektowane przez pana Jana Winiarza z Krakowa i tam też wykonane w firmie Żeleńskiego w 1927 roku. Widzimy na nich sceny w następującej kolejności : Zesłanie Ducha Świętego, Święta Rodzina, Ukrzyżowanie Chrystusa, Ucieczka do Egiptu, Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny, Boże Narodzenie, Matka Boska Królowa Korony Polski i Cud w Kanie Galilejskiej. Niektórym postaciom twórca nadał rysy bohaterów naszych dziejów.

W 1978 roku kaplica wzbogaciła się o stacje Męki Pańskiej, rzeźbione w drzewie przez Czesława Winczatyka z Warszawy. Dziełem tego samego rzeźbiarza jest również ołtarz soborowy oraz tzw. ołtarzyk boczny.

Na zewnętrznej ścianie kościoła umieszczono krucyfiks ofiarowany przez zespół filmowców realizujących w Spale film ,,Popioły"

W ,,kruchcie" znajdują się dwie tablice wykonane w drewnie przez Mieczysława Lisowskiego kustosza Domu Pamięci Leśników w Spale. Jedna z nich poświęcona jest pamięci Prezydentów Rzeczypospolitej Polski - Stanisława Wojciechowskiego

i Ignacego Mościckiego, staraniem których kaplica została wzniesiona

i przyozdobiona. Druga tablica upamiętnia rodziny leśników poległych i pomordowanych w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.

Przed kościołem znajduje się kamień z tablicą poświęconą Prezydentowi Ignacemu Mościckiemu wskrzesicielowi kultu św. Huberta, umieszczony wysiłkiem Nadleśnictwa w Spale.

Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com